KONTAKT
M/S Elektro CZ s.r.o.
Přerovská 39
783 71 Olomouc - Holice
tel.: 585 75 16 66
e-mail: info@mselektro.cz

Plošiny k pronájmu Olomouc - půjčovna vysokozdvižných pracovních plošin v Olomouci
www.plosinykpronajmu.cz

Prvky strukturované kabeláže - MS Elektro Olomouc

Strukturovanou kabeláž tvoří následující komponenty:

a) aktivní routery, switche
b) pasivní kabely, propojovací panely, rozvaděčové skříněa) aktivní

ROUTER


Úkolem routeru (směrovače) je zajistit spojení z vnitřní sítě (LAN) do vnější, většinou do internetu. Router však může zajistit i propojení mezi několika sítěmi, například v rámci jedné firmy. Funkce, kterou obvykle plní router v síti se nazývá GATE (brána).
SWITCH


Switch (česky přepínač) je aktivní síťový prvek, propojující jednotlivé segmenty sítě. Switch obsahuje větší či menší množství portů (až několik stovek), na něž se připojují síťová zařízení nebo části sítě. Pojem switch se používá pro různá zařízení v celé řadě síťových technologií.


- umožňuje paralelní komunikace mezi různými porty (tzn. např. dvojice portů 2-3, 5-9, 6-4, … mohou komunikovat současně)
- umožňuje aplikaci vysokorychlostních portů a pomocí inteligentního používání vyrovnávacích pamětí rozdělit provoz vysokorychlostního portu do několika portů s nižší rychlostí/
- vedle standardního polovičně duplexního provozu přináší teoreticky dvakrát rychlejší plně duplexní provozROUTING SWITCH


Směrovací přepínač (routing switch) – jde o relativně nový typ zařízení pracující s rychlostmi obvyklými pro druhou vrstvu i s informacemi třetí vrstvy, zajišťuje tedy směrování při rychlosti přepínání – tím nahrazuje pomalé směrovače v oddělení broadcastových domén; směrovače vytlačuje do použití pro spojení rozdílných technologií.


b) pasivní

KABELY


metalické kabely

Sítě Ethernet využívající kroucenou dvojlinku začínaly s rychlostí 10Mbps (10BASE-T). I když hodnota 10Mbps vypadá (díky příponě mega) jako dostačující, je propustnost stěží dosahující teoretických 1.25MB/s dnes už nedostatečná. Vše navíc zhoršuje fakt, že toto přenosové pásmo sdílí i několik počítačů v sítí. Pro propojení zařízení stačí nestíněný kabel třídy Cat3 –UTP.

Dnešním standardem jsou 100Mbps prvky 100BASE-TX. Výhodou je vyšší teoretická propustnost (12.5MB/s), zpětná kompatibilita a schopnost přizpůsobení se síťovému prostředí. 100BASE-TX využívá nejčastěji kabeláž typu Cat5. Tyto kabely tvoří čtyři páry kroucených vodičů. Každý pár má barevné kódování. Páry jsou odlišeny barvami. Kroucení neboli twistování zajišťuje vyšší odolnost proti interferencím s okolními vlivy.

používané kabely:
kroucená dvojlinka

• Označovaná též jako twisted pair
• Může přenášet data s rychlostí až do 100 Mb/s
• Dva vodiče jsou vždy vzájemně kolem sebe obtočeny - minimalizuje přeslechy, el. mag. rušení a ztráty způsobené kapacitním
  odporem
• Vyrábí se ve dvou základních variantách:

UTP (Unshielded Twisted Pair) - nestíněná

Pro vyšší nároky a propojovaní několika segmentů sítě je možné už dnes použít 1000BASE-T známý spíše jako Gigabit Ethernet. I tato síť používá k přenosu kroucené dvojlinky - kabely musí minimálně splňovat podmínky Cat5, doporučuje se však "enhanced" Cat5e nebo Cat6.

pro názornost kabely různých kategorií:
kabely pro různé kategorie (Cat.5, 5e, 6, 6a a 7) se liší jak různým způsobem stínění tak i rozdílným průřezem vodičů

Cat.5
Pracuje v šířce pásma do 100 MHz. Rozvody pro počítačové sítě s přenosovou rychlostí 100 Mbit/s, resp. 1 Gbit/s v případě využití všech 8 vláken. –již se nepoužívá

Cat.5e
Pracuje rovněž v šířce pásma do 100 MHz, ovšem v některých ohledech je přísnější. Z důvodu cenové dostupnosti je v této chvíli kategorie 5e nejrozšířenější kategorií ve struk¬turované kabeláži.
Cat.6
Pracuje s šířkou pásma 250 MHz. Využívá se pro ultrarychlé páteřní aplikace v oblasti lokálních sítí. Vyšší kvalita komponent s větší šířkou pásma zajišťuje vynikající spolehlivost přenosu Gigabit Ethernetu (1 Gb/s) u kabelážních systémů kategorie 6 ve srovnání s kategorií 5e. Na krátké a střední vzdálenosti (do 55m) můžete v této kategorii získat propustnost dat až 10 Gb/s.

Cat.6a
Pracuje s šířkou pásma 500 MHz. Používá se pro zvláště rychlé páteřní aplikace v oblasti lokálních sítí. Využívá se i pro 10GBASE-T Ethernet (10 Gbit/s).

Cat.7
Pracuje v šířce pásma do 600 - 700 MHz. Kabel je plně stíněný - každý pár je stíněn zvlášť Al fólií a kabel sám má ještě celkový štít. Vzhledem k jeho konstrukci plného stínění má omezené mechanické vlastnosti, vyšší hmotnost, ale i cenu.optické kabely (pro páteřní/vrertikální rozvody)

I když jsou dnes optické kabely v omezené míře používané i pro horizontální rozvody (připojování koncových uzlů), jejich význam je stále ještě převážně v páteřních propojeních.Optické kabely jsou principálně dvou typů – jednovidové (single mode) a vícevidové (multimode).

Siglemodové vlákno přenáší pouze jeden mod (vid), jehož disperze je minimální – z toho vyplývá použitelnost na podstatně větší vzdálenosti a vyšší frekvence signálu (a tím i přenosová kapacita).
ROZVADĚČOVÉ SKŘÍŇĚ


Standardizovaná skříň určená pro montáž komunikačních rozvaděčů a aktivních prvků má definovaných několik základních rozměrů, které umožňují montážní kompatibilitu s poměrně širokou škálou produktů. Základním rozměrem je rozteč montážních rámů o velikosti 19". Druhým základním rozměrem je rozteč mezi otvory pro matice umístěných na montážních rámech (viz. detail v dalším textu). Výška rozvaděčové skříně je uváděna v jednotkách U. Jednotka U odpovídá zhruba 4,46 cm. To jsou asi nejvýznamnější společné vlastnosti, protože jinak je ve skříních souhrnně označovaných jako rack poměrně značná variabilita.

… a jejich příslušenství


Propojovací panely

Propojovací panely (patch panely) jsou v podstatě propojovací pole s centrálním ukočením horizontálních rozvodů. Používají se v místě rozvaděče. Panely bývají připevněny na zeď nebo jsou umístěny v 19" rozvaděčových skříních nebo rámech. Mají příslušné množství portů, z nichž každý má dvě části – jednu pro ukončení kabelu horizontálního rozvodu a druhou pro připojení k zařízení. Část pro připojení k horizontálním rozvodům je řešena zářezovým konektorem většinou vybaveným barevným kódem odpovídajícím barevnému kódu kabelu.


UTP patch panelČást portu sloužící pro připojování k zařízení (většinou aktivní prvky) má konektor RJ45. Panely používané zejména pro připojení telefonních ústředen používají i speciální konektory, které umožňují zapojovat jednotlivé páry kabelu odděleně (panel typ 110 nebo IDC).

ISDN patch panelv rámci rozvaděčové skříně se velice často po boku UTP patch panelů vyskytují i ISDN patch panely sloužící k propojení telefonních linek

Vyvazovací panely

pro uložení a horizontální vedení kabelů v rozvaděčiPolice

police slouží k dočasnému nebo trvalému umístění např. aktivních prvků sítě, případně nářadí či měřících přístrojů.

    a) pevné b) výsuvné


Ventilační jednotky

je to příslušenství zajišťující cirkulaci vzduchu pro lepší chlazení aktivních komponent


a filtry, které zabrání vniku drobných částeček prachu do rozvaděčové skříně

PDU panel (Power Distribution Unit) - rozvaděč síťového napětí

panel se síťovými zásuvkami minimalizuje množství a udržuje přehled silnoproudé kabeláže ve skříniOsvětlovací jednotky

nahrazuje nedostatečné vnější osvětlení obsahu rozvaděčové skříněZaslepovací panely

zlepšují přehlednost a dodávají skříní lepší vzhledPatch kabely

propojují aktivní síťové prvky s pasními (délka se pohybuje v rozmezí několika decimetrů)Propojovací kabely

se používají jak v místě rozváděcích panelů, tak v pracovní oblasti. Standardní propojovací kabely jsou na obou koncích osazené konektory RJ-45. Pro spojování koncových stanic s aktivními prvky se používají kabely průchozí, zapojené 1:1.Datové zásuvky

Zásuvka je umístěna na zdi, ve zdi, v zásuvkové krabici zapuštěné v podlaze (mina) nebo ve žlabu poblíž předpokládaného pracoviště. Každé pracoviště by mělo mít minimálně dvě připojovací místa – tedy dvě zásuvky jednoduché nebo jednu dvojitou. Jedno z míst se pak většinou používá pro data, druhé pro telefon. Je-li zásuvka dvojitá, bývá většinou označena jedním číslem a rozlišení konektorů se provádí písmeny A a B.Připojovací body jsou přístupné na vnější části zásuvky prostřednictvím konektorů RJ45. Na některých typek zásuvek jsou tyto konektory opatřené krytkou, která konektor při jeho nevyužití zakryje.OPTICKÉ PRVKY

Optické vany

Optické vany se používají pro ukončení optických kabelů v rozvaděči.Optické kazety

Spojovací kazety, hřebeny, držáky a vláknová vodítka umožňují jednoduchý vláknový management

kazeta
spojovací kazety se volí podle: typu spoje (svařovaný nebo mechanický spoj)Pigtaily - optické patch kabely

slouží k ukončování optických kabelů v optickém rozvaděči metodou svařování, a nebo pomocí mechanických spojek.Optické datové zásuvky

KONTAKT
M/S Elektro CZ s.r.o.
Přerovská 39
783 71 Olomouc - Holice
tel.: 585 75 16 66
e-mail: info@mselektro.cz

Plošiny k pronájmu Olomouc - půjčovna vysokozdvižných pracovních plošin v Olomouci
www.plosinykpronajmu.cz

Odkazy: Izolace proti vodě